Články

Je po pôrode nutná špecializovaná regenerácia, či rehabilitácia?

9. máj, 2017

Keby sme túto otázku položili našim mamám, isto by sa veľmi čudovali. Možno by povedali, že pred tridsiatimi rokmi, si nikto túto otázku nekládol. Žena odrodila a “vrátila” sa do života. Nikto sa nepozastavoval nad jeho kvalitou. Dokonca ani ona sama. Nikoho nezaujímala jej diastáza, povolená brušná stena, alebo pokles panvového dna. Bralo sa to ako norma. Ak aj niektorá z nich nabrala odvahu a zmienila sa o tom u lekára bola často odbitá a jej problém bol bagatelizovaný. Veď, čo chcete po dvoch, či troch deťoch?

Dnes tieto ženy často trpia bolesťami chrbtice, panvy, kolien, ramien, a iných častí pohybového systému, ktorých pôvod môže byť v nesprávnom držaní tela a pohybových stereotypoch, oslabenom a poklesnutom panvovom dne, nesprávnom stereotype dýchania, ako pozostatku zmeny biomechanických pomerov v ich telách počas tehotenstva a po pôrode. Na to sa “nabalila” záťaž zo starostlivosti o dieťa a neskôr práca v zamestnaní. Mnohé z našich mám sa až teraz po tridsiatich rokoch priznávajú, že majú problém s jazvou po epiziotómii, alebo ruptúre hrádze, bolestivý sexuálny styk, pokles panvového dna, maternice, močového mechúra, či inkontinenciu. Žijú si s tým svoje životy…

Špecializovaná regenerácia, či rehabilitácia nie je nutná a ani nevyhnutná. Žena to prežije. Aj naše mamy prežili. Môže však zlepšiť kvalitu života a odhaliť problém ešte v zárodku. Dnes je žena niekde inde. Snaží sa vedome uchopiť seba a svoje zdravie do svojich rúk. Pre tieto ženy je v RC Prešporkovo vytvorený špeciálny koncept. Môžu sa prísť poradiť s odborníčkou v rámci fyzioporadne a taktiež absolvovať edukačno-tréningové kurzy, či intenzívne workshopy FITMAMA po pôrode. Na tento kurz nadväzujú pravidelné tréningy. Dieťatko je súčasťou stretnutí a priestor ponúka potrebný komfort pre dieťa a aj pre matku. Ženy, ktorým už detičky odrástli sa udržiavajú pri večerných funkčných tréningoch. Tieto stretnutia majú obrovskú pridanú hodnotu. Uvedú ženu do spoločenstva matiek, kde majú priestor pre vzájomné zdieľanie, psychohygienu a podporu. Od septembra v novom priestore pribudnú aj nové semináre a tiež kurzy aj pre tehuľky.

Mgr. Zuzana Woleková

Fyzioterapeutka v odbore gynekológie a pôrodníctva

Autorka konceptu FITMAMA

Členka RC Prešporkovo

www.fit-mama.sk